Informal economies: Papers & Schedule

Day 1

Cluster evolution and performances Chair : Cristina Boari

09:00 - 09:40 Circumventing business traps

Mark Lazerson (Universidade do Porto), Gianni Lorenzoni (Università di Bologna, Dipartimento di Scienze Aziendali)

09:40 - 10:20 Geographical clustering, embeddedness and network evolution: A study on the determinants of interfirm networking.

Simone Ferriani, Raffaele Corrado (Università di Bologna, Dipartimento di Scienze Aziendali), Fabio Fonti (Boston College)

10:20 - 11:00 Regional industrial identity and spatial arrangements in US biotherapeutics, 1976-2004

Elaine Romanelli (Georgetown University and London Business School)

11:00 - 11:30 Coffee break

11:30 - 12:10 Bigger and safer: The origin and diffusion of competitive advantage.

Henrich Greve (Norwegian School of Management)

12:10 - 12:50 Innovation, learning and cluster dynamics

Burt Nooteboom (Tilburg University)

Modelling and simulating clusters Chair : Edoardo Mollona

14:30 - 15:10 Rivals’ identification and inter-organizational learning processes: What are the horizontal benefits of clustering?

Vincenza Odorici, Cristina Boari (Università di Bologna, Dipartimento di Scienze Aziendali)

Guido Fioretti. (Università di Bologna, Department of Computer Science)

15:10 - 15:50 Modelling dynamics of cluster evolution with system dynamics

Elisabetta Marafioti (Università Bocconi), Edoardo Mollona (Università di Bologna, Department of Computer Science), Fabrizio Perretti (Università Bocconi)

15:50 - 16:30 The role of multiplexity and space in the evolution and sustainability of networks: An agent-based modeling approach.

Fabio Fonti (Boston College),

Massimo Maoret, Edoardo Mollona (Università di Bologna, Department of Computer Science)

Day 2

CHAIR: Massimiliano Mollona (Anthropology, Goldsmiths College)

Panel 1. Trust, relational capital, human capital?

10:00 - 10:30 Susana Narotzsky (Anthropology, Universitat de Barcelona)

“Binding labour and capital: moral obligation and emotional ties in a regional economy”

10:30 - 11:00 Gavin Smith (Anthropology, University of Toronto)

“What do classes look like under the extraction of absolute surplus value in so-called ‘informal’ or ‘regional’ economies?”

11:00 - 11:30 Victoria Goddard (Anthropology, Goldsmiths College, UK)

‘Responding to the crisis in Argentina’

11:30 - 12:00 Discussion with Frances Pine (Anthropology, Goldsmiths College)

12:00 - 13:00 Lunch break

Panel 2: Delocalisation.

13:00 - 13:30 Geert De Neve (Anthropology, Sussex University, UK)

‘Global garment chains, local labour activism: new challenges to trade unionism in the Tirupur industrial cluster, South India’

13:30 - 14:00 Adrian Smith (Geography, Queen Mary, London)

Reconfiguring ‘post-socialist’ regions: garment production networks, competitive pressures and cross-border outsourcing.

14:30 - 15:00 Discussion with Huw Beynon (Sociology, Cardiff University).

14:30 - 15:00 Coffee break Panel 3: Local knowledge, micro credit and Information technology

15:00 - 15:30 Keith Hart (Anthropology, Goldsmiths)

IE + IT = ED?

Does informal economy plus information technology equal economic democracy?

15:30 - 16:00 Valeria Siniscalchi (Anthropology, Université de Provence)

Ovens, banks and millers: economic circuits and micro-finance in South of Italy.

16:00 - 16:30 Cristina Grasseni (Anthropology, University of Bergamo)

Poetics and politics, aesthetics and economy: dairy breeding between local knowledge and agribusiness

16:30 - 17:00 Discussion with Johnny Parry (Anthropology, LSE)

17:00 - 17:30 CONCLUSIONS